PIVNÍ SKLENICE

„Pivní sklenice?“ Je něco tak samozřejmého tak důležité? Hodně lidí pije pivo z toho, co je po zrovna ruce a o originálních (vyrobených přímo pro potřeby daného pivovaru) pivních sklenicích tvrdí, že je to pouze marketingový tah. Více se už mýlit nemohou. Jistě, logo pro marketingové účely tam je. Pojďme se teď ale podívat, co je ukryté za brandingem originální sklenice a proč je tak důležité mít tu správnou.

Faktem je, že jakmile se pivo dotkne skla, změní barvu i aroma. Každý pivovar má zkonstruovanou sklenici přesně na míru, tak aby se v ní chutě a vůně rozkládaly, jak mají. Každý druh piva tvoří a udržuje pěnu za jiných okolností. Vytvořená pěna zabraňuje úniku aroma a tím udržuje chutě a vůně piva, které si pak můžete opravdu vychutnat. Proto je správný tvar sklenice tak důležitý.

Přidaná hodnota originálních sklenic je ta, že v ní pivo vypadá prostě úžasně. Pivovar nejlépe ví, co jeho pivu sluší.

Ne vždy lze servírovat pivo z originálních sklenic. Nezoufejte, ke každému druhu patří určitý druh sklenic, které vytvoří tu správnou pěnu. Na našem webu najdete doporučení, jaký druh je k servírování ten správný.

 

tulip_35x35mm  TULIPÁNOVÝ TVAR

Tulipánový ideálně baňatý tvar pohárku na krátké nožce, který je v horní části prohnutý směrem ven. Výborně zachycuje aroma a tvoří vysokou načechranou pěnu. Obecně platí, že se v ní servírují silnější piva. 

Tvar je vhodný pro styly: Abbey Dubbel, Abbey Tripel, American Pale Ale, American Strong Ale, Belgian Ale, Belgian Strong Ale, Bière de Garde, Black IPA, Foreign Stout, India Pale Ale (IPA), Lambic , Saison, Sour Red/Brown, Sour/Wild Ale

 

trapisticka_35x35mm TRAPISTICKÉ SKLO

Občas mísovitý pohár občas otevřený široký tulipánový tvar je ztělesněním majestátnosti trapistických piv. Sklenice tvoří hojnou pěnu aniž by jste museli čekat než trošku opadne a budete se moct napít. Tyto „široké mísy“ udržují karbonaci, dávají vyniknout barvě a okamžitě i vůni.

Tvar je vhodný pro styly: Abbey Dubbel, Abbey Tripel, Abt/Quadrupel, Belgian Ale, Belgian Strong Ale

 

sklo_35x35mm PINTA (válcová sklenice)

Válcovité sklo s mírně se rozšiřujícím hrdlem. Jejich kónický tvar pomáhá při skladování. Sklo je lehké a uživatelsky příjemné. Dělá načechranou střední pěnu. A i když je oblíbené především v Americe a Anglii, je to v podstatě univerzální sklenice na pivo.

Tvar je vhodný pro styly: Ale i ležáky 

 

konakovka_35x35mm KOŇAKOVKA

Elegantní sklenička k vychutnání si koňaku nebo brandy. Široké baňaté sklo se k vrcholu zužuje, na krátké nebo dlouhé nožce, které perfektně uvolňuje a zároveň uchovává vůni. A právě proto je výborná i pro silná piva.

Tvar je vhodný pro styly: American Strong Ale, Baltic Porter, Barley Wine, Dunkler Bock, Eisbock, English Strong Ale, Foreign Stout, Imperial IPA, Imperial Porter, Imperial Stout, Old Ale, Sour Red/Brown, Sour/Wild Ale, Stout 

 

psenicak_35x35mm SKLENICE NA PŠENIČNÉ PIVO - vysoká

Vysoká sklenice původem z Německého Bavorska, která zdůrazňuje mlhavý vzhled pšeničných piv a násobí jejich citrusové až kořeněné aroma. Její tvar vytváří hutnou a vysokou pěnu. Jedinou nevýhodou je, že v ní pivo zteplá rychleji než je za horkých letních dní žádoucí.

Tvar je vhodný pro styly: Dunkelweizen, German Hefeweizen, German Kristallweizen, Weizen Bock, Wheat Ale, Witbier

 

hoegarden_35x35mm SKLENICE NA PŠENIČNÉ PIVO - hexagonová

Tuto sklenici asi nejvíce proslavil belgický Hoegaarden. Její speciální otevřený tvar s jemným hexagonovým zašikmením tvoří hutnou pěnu, drží lépe chladnou teplotu a udržuje aroma.

Tvar je vhodný pro styly: Belgian Ale, Belgian Strong Ale, Lambic, Session IPA, Sour Red/Brown, Sour/Wild Ale, Witbier 

 

sampuska_35x35mm SKLENICE NA ŠAMPAŇSKÉ

Eleganci skleniček na šampaňské si nenechává ujít ani pivní svět. Díky úzké vysoké hlavě nevyprchá karbonace tak rychle, tvoří stálou a jemnou pěnu. Pro její štíhlou křehkost se nehodí k plným těžkým pivům, ale šumivá a ovocná piva nebo piva plzeňského typu v ní vyniknou.

Tvar je vhodný pro styly: Cider, Czech Pilsner (Světlý), Fruit Beer, Lambic 

 

bodlak_35x35mm SKLENICE ZVANÁ BODLÁK

Velmi netradiční sklenice, která se používá pouze na Skotský Ale. Je inspirovaná národní skotskou květinou, tedy květem bodláku. Její tvar vychází z tulipánového tvaru - spodní část těla je baňatá pro vytvoření pěny zatímco horní část se kónicky rozšiřuje a pěnu uchovává po dlouhou dobu. Není moc praktická, protože potlačuje vůni, ale Skotský Ale v ní vynikne.

Tvar je vhodný pro styly: Scotch Ale

 

Stránka 1 z 1 - 24 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 24 položek celkem